کد خبر: 912

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۳/۲۰ - ۱۲:۰۳

رونالدو در یزد، چرا که نه!

وقتی کریس با بادگیرهای فیک دوبی عکس می‌گیرد..

به قلم امیدحسین مرشدی

به تازگی، کریستیانو رونالدو فوق ستاره فوتبال جهان، در صفحه شخصی خود از بادگیرها و نمای دوبی با عنوان دیار تاریخی شگفت انگیز یاد کرده، بادگیرهایی که زمان زیادی از ساخت آن نمی گذرد و ادامه کپی برداری از شهرهایی نظیر دیار کهن، یزدجهانی است.

عربهای حوزه خلیج فارس، به ویژه در دوبی، با پذیرفتن میزبانی رقابتهای مهم بین المللی که شاید حتی خودشان شرکت کننده ندارند، برای معرفی خودشان در رقابتهای ورزشی جام هایی با نماد بادگیر به ورزشکاران برتر و مدال آور اهدا می کنند.

در این رقابتهای ورزشی از شترسواری گرفته تا اتومبیلرانی و حتی تنیس، با دلارهای نفتی از فوق ستاره های ورزشی به عنوان معرف و مبلغ برای میراث فرهنگی چند ده ساله ای که ساختند استفاده می کنند، یک تیر و چند نشان‼️

گردشگری ورزشی یکی از شیوه های مدرن گردشگری است که سالانه بین ۵ تا ۱۱ درصد از سفرهای توریستی جهان را به خود اختصاص داده و با اهداف مختلفی انجام می شود.

این شیوه از جهانگردی تلفیقی از صنعت گردشگری با بهره گیری از ابزار ورزش برای ارز آوری است.

در حالیکه ورزش یزد، دیار جهانی ثبت شده در یونسکو هنوز وابسته به مجموعه فرسوده شهید پاکنژاد (کلوپ کوچه حنا) با بیش از نیم قرن قدمت است. برای رسیدن به موفقیت در این حیطه با نگاه حرفه ای و تفریحی ابزارها و زیرساخت هایی نیاز است.

عربها از کاه، کوه ساخته اند و متاسفانه ما با این ظرفیت های خدادادی و تاریخی در این عرصه، خودمان را باور نداریم‼️

در ادامه، راهکارهایی برای توسعه گردشگری ورزشی آورده می شود، که نقش شهرداری ها، میراث فرهنگی ها در کنار اداره ورزش بسیار حائز اهمیت است. البته در این راه، نقش پررنگ و معجزه گونه رسانه ها را نباید نادیده گرفت.

در نگاه اول، یزد ما در شمشیربازی، ورزش های پهلوانی، اسکواش، دوچرخه سواری، کویرنوردی، ورزش های ساحلی به ویژه فوتبال، بیش از دیگر ورزش ها می تواند برای رسیدن به موفقیت در صورت سرمایه گذاری خوش بین باشد.

ابتدا باید از چهره های آشنای ملی معتبر ورزش و بعد بین المللی، برای معرفی یزدجهانی و ظرفیت های آن در ایران و بویژه جهان بهره برد. البته در رشته های ورزش هایی که یزدی ها حرفهایی برای گفتن دارند.

چرا که گفته اند:

خوشتر آن باشد که سر دلبران
گفته آید در حدیث دیگران

احداث موزه ورزش، حاوی تصاویر، تمبر یادبود، دست نوشته ها، مدالها و یادگارهای ورزشکاران بین المللی نیز برای گردشگران داخلی و خارجی جذابیت زیادی دارد.

از منظر تفریحی، در بافت قدیم باید فضایی جذاب، نوستالژیک برای دوچرخه سواری، اسکواش، شمشیربازی، فوتبال ساحلی، ورزش پهلوانی…پدید آورد تا امکان ورزش برای عموم فراهم باشد.

و در گام پایانی، در صورت آماده شدن زیرساخت های مهم، برگزاری رقابتهای مهم بین المللی که ملی پوشان یزدی در آن رشته ها حرفی برای گفتن دارند، که قبلا به آن اشاره شد.

و در پایان، به عمل کار برآید، به سخندانی نیست، باید از عنوان جهان شهر برای توسعه و آینده این دیار تاریخی بهره برد.

گردشگری ورزشی مقوله مهمی که مناطق تاریخی و باستانی برای درآمدزایی از هیچ کوششی مضایقه نکردند، اما یزد ما اندر خم یک کوچه است.

وعده ایستگاههای دوچرخه سواری هوشمند عملی نشد، برگزاری رقابتهای فوتبال ساحلی اوراسیا هم در هاله ای از ابهام!!

صلابت یزد جهانی، دیار آبا و اجدادی آرزوی همه ماست.

دگران کاشتند و ما خوردیم

ما بکاریم و دیگران بخورند

روابط عمومی هیات فوتبال استان یزد

ارسال دیدگاه